Barvy dělají život hezčí, zajímavější a pestřejší, prostě veselejší. Každá barva, která nás obklopuje, na nás má určitý vliv. Některé lze snadno změnit podle nálady, například vybíráte-li si, co si dnes vezmete na sebe. Jiné nás ale budou provázet delší dobu, pravděpodobně hodně let, je-li řeč třeba o výmalbě stěn nebo o výběru vhodné bravy pro kuchyňskou linku.
Právě výběr barvy pro kuchyňskou linku není jen tak. Už jen z toho důvodu, že novou kuchyň si nepořizujeme každý den. Naopak doufáme, že nám vydrží i třeba desítky let. Proto je tak důležité zvolit správnou barvu. Abychom se ve své kuchyni cítili dobře i dlouhé roky.
Barvy mohou opticky prostor zmenšit, ale naopak i zvětšit. Mohou nás uklidňovat nebo naopak zase podněcovat k nějaké aktivitě, případně až dráždit a znervózňovat. Proto si skutečně dobře promyslete, než se definitivně rozhodnete pro svého favorita. Abychom vám trochu pomohli, pokusíme se vám rozepsat několik zásadních rad.
Barva linky a stěn
Barevnost kuchyně řešíme ve dvou úrovních. Vybíráme barvu samotné kuchyňské linky a pak stěn. Výběr materiálu a barev by měl být rozhodně ovlivněn celou místností. Máme na mysli její velikost a také přirozené světlo, které sem proniká, co bychom měli brát při rozhodování v potaz. Koneckonců i samotným styl, do jakého je laděná ne jen kuchyň, ale i další pokoje, by měl hrát určitou roli při výběru.
Do malé kuchyně nepatří tmavé a syté barvy
Do malé kuchyně volte raději světlejší tóny. Tmavé a syté barvy by ji ještě více opticky zmenšovaly. Naopak světlé barvy působí vzdušně a svěže. Navíc je můžete kdykoliv doplnit výraznějšími prvky v podobě různých doplňků a dekorací. Do většího prostoru naopak můžete zapojit i výrazné a originální barvy. Nemusíte se bát experimentovat. Stále ale mějte na paměti, že se na tu barvu budete dívat každý den po mnoho let, tak ať vás brzy neomrzí. A raději laďte barvy tón v tónu, než abyste volili příliš okaté kontrasty barev, které k sobě ani nemusí jít.
A jak působí jednotlivé barvy na lidskou psychiku?
- Červená kuchyně může být až dráždivá, ale v menší míře tato barva povzbuzuje.
- Oranžová kuchyně bude mít povzbudivý vliv na chuť k jídlu a také ke komunikaci.
- Zelená kuchyně působí svěže a čistě jako příroda, a tak jsou její účinky na podvědomí člověka spíše pozitivní.
- Bílá kuchyně je klasikou, která nic nezkazí a snadno se kombinuje. Navíc navozuje dojem čistoty a velkého prostoru.
- Modrá kuchyně může působit studeně a tlumí chuť k jídlu.
- Žlutá kuchyně naopak působí teple a pomáhá vytvářet pozitivní atmosféru.
Pomohli jsme vám? Už víte, jakou barvu bude mít vaše nová kuchyň?
Přejeme šťastnou ruku při výběru. A pevné nervy, samozřejmě.